Typy plavek: rikiny, bikiny, monokiny, tankiny

Obrázek uživatele pet

V dnešní době si už nevystačíme s dělením dámských plavek pouze na jednodílné či dvoudílné plavky, protože existuje mnoho výrazů, kterými se označují dámské plavky. Mezi typy plavek řadíme např. rikiny, bikiny, monokiny, tankiny a jiné. Každé plavky byly populární v jiné éře. Na přelomu tisíciletí byly u žen v oblibě například bikiny, v roce 2010 byly všude u vody vidět tankiny a například zhruba před rokem se staly hitem léta rikiny. Ale ženy milují všechny druhy plavek a není to rozhodně tak, že letos se nosí pouze rikiny a jiné plavky nikoli.

Tankiny Change Lingerie
Tankiny Change Lingerie

Plavky se dají v tom nejzákladnějším dělení rozčlenit na jednodílné a dvoudílné a v jejich rámci škálujeme plavky dál (pro inspiraci, jaké plavky nosit, nahlédněte zde).

Jednodílné plavky

Jednodílné plavky jsou buď elegantní plavky, které ženy upřednostňují například v případě, že chtějí zakrýt pár svých nedostatků a netroufnou si obléct plavky dvoudílné. Jednodílné dámské plavky najdeme například u španělské módní značky Desigual.

Černo-modrý vzorovaný spodní díl plavek Desigual Nagoya Japan
Černo-modrý vzorovaný horní díl plavek Desigual Nagoya Japan
Modré vzorované jednodílné plavky Desigual Emma

Sportovní plavky jednodílné

Dále jednodílnými plavkami rozumíme sportovní plavky vcelku, které ženy vyhledávají, aby mohly provozovat vodní sporty (plavání, akvabely a další). Jednodílné sportovní plavky jsou pružné (musí vydržet sportovní a aktivní zátěž), zpevňující postavu a odolné. Dámské sportovní plavky jednodílné nabízí například značka Adidas.

adidas Originals Warped Stripe Plavky Šedá Vícebarevná
adidas Originals Warped Stripe Plavky Fialová
adidas Originals - Plavky

Monokiny

Monokiny jsou plavky ušité z jednoho kusu plavkoviny, jde tedy říci, že se jedná také o jednodílné plavky. V akademickém slovníku cizích slov je uvedeno, že monokiny jsou „dámské plavky bez horní části“. Monokiny jsou plavky s různými výraznými detaily – vyříznuté boky, horní část a dolní část plavek spojena jen proužkem látky, kovové spony, velké korálky apod. Monokiny si mohou dovolit ženy s dokonalou postavou, neboť sebemenší špíček na bocích či zádech nepůsobí v těchto plavkách příliš esteticky. Monokiny převažují v nabídce dámských plavek u značky Lorin.

Horní díl dámských plavek Isabella
Horní díl plavek Karoline
Pánské plavky Luigi

Dvoudílné plavky

Dvoudílné plavky sestávají ze dvou kusů látky, z horního (vrchního) dílu plavek a dolního (spodního) dílu plavek. Plavkové podprsenky stejně jako plavkové kalhotky mají mnoho střihů (push-upky, trojúhelníčkové, bez kostic, bokové, klasické, tanga, nohavičkové). Plavkové podprsenky se mohou zapínat či zavazovat vzadu a mají úzká či široká ramínka, nebo se zavazují za krkem. Kalhotky mohou být jednoduše střižené, se širší gumou v pase nebo se zavazovat na bocích tkaničkami. Pestrou nabídku dvoudílných plavek přináší značka Gabbiano.

Gabbiano - Plavky
Gabbiano - Plavky
Gabbiano - Plavky

Dvoudílné sportovní plavky

I sportovní plavky se mohou skládat ze dvou kusů. Sportovkyně chtějí vypadat i u sportovních aktivit dobře, a proto volí dvoudílné sportovní plavky, které dají vyniknout jejich vyrýsovaným a vysvalovaným atletickým postavám. Dvoudílné sportovní plavky jsou součástí nabídky dámských plavek u značky Winner.

Dámské plavky Rosa dvoudílné - horní díl + kalhotky
Pánské plavky Michael1
Pánské plavky Zbych

Tankiny

Tankiny jsou plavky, které se skládají ze dvou částí – ze spodního dílu, kalhotek, a z vrchního dílu, který připomíná korzet či tílko s košíčky. Plavky tankiny vyhledávají především ženy, které mají štíhlé nohy, ale na břichu mohou mít nějaké nedostatky, a tak jsou rády, že si mohou pas schovat pod vrchní díl tankin. Tankiny jsou v nabídce například značky Change Lingerie.

Bikiny

Bikiny jsou taktéž dvoudílné plavky, jejichž znamením je, že vrchní i spodní díl plavek tvoří miniaturní část látky, takže toho příliš u dam nezakrývají. Bikiny jsou perfektní na opalování nebo třeba k moři. Jen dávejte pozor, při sebeprudším pohybu, například při plavání ve vodě, mají tendenci se shrnovat (ať už dolů či nahoru) :-) Značka Missguided vytváří originální a neodolatelné bikiny.

Oranžové dvoudílné plavky s volánem MISSGUIDED
Černé jednodílné plavky s volánem a odhalenými rameny MISSGUIDED
Missguided - Plavky

Rikiny

Rikiny patří k plavkám, které se na trhu objevily relativně nedávno. Loňské léto pro ně znamenalo období boomu, s plavkami se doslova roztrhl pytel. Rikiny jsou dvoudílné plavky, jejichž horní část se dá uvázat na šest různých způsobů. Relleciga je průkopníkem a zakladatelem plavek rikin.

Letošní nabídka plavek je velmi pestrá. Já už mám určitě vybráno. Co vy?