Trenčkot, parka, jarní kabátek: jaký kabát na jaro?

Jarní kabáty mají společné nejméně jedno, s příchodem jara nahrazují zimní kabáty. Jaké existují typy jarních kabátů? V čem se liší a v čem se naopak shodují? Jaké typy jarních kabátů jsou v současnosti u lidí oblíbené a v čem se mezi sebou odlišují popíše následující článek.

Existuje několik typů jarních kabátů, které lze rozdělit do třech hlavních skupin: klasické kabáty, trenčkoty a parky. V čem se tyto kabáty na jaro liší a v čem se naopak shodují?

V čem se klasické kabáty, parky a trenčkoty od sebe odlišují

Hlavními rozdíly, kterými se od sebe jednotlivé typy jarních kabátů liší, jsou střih a délka. To ostatně pramení i ze samotných definic typů jarních kabátů.

Klasický kabát

Klasickým kabátem se rozumí svrchní část oblečení, která zakrývá celou horní polovinu těla. Klasické kabátky se oproti parkám a trenčkotům dělí na krátké (tzv. kabátky do pasu) a dlouhé (délka může být pod zadek, do půlky stehen, těsně nad kolena a nad kotníky).

Také střih se oproti dalším typům jarních kabátů různí. Tradičně se volí klasický (rovný střih) nebo střih zdůrazňující pas a od pasu se rozšiřující.

TIP: Jarní kabát značky Desigual. Rozhodně stojí za prozkoumání nabídka jarních kabátů od Desigual

Parka

Parka je něco mezi dlouhým kabátem a dlouhou bundou s kapucí, která je často lemovaná kožešinou. Délka parky sahá těsně pod zadkem, někdy také do půli stehen a její střih odpovídá střihu bundy. Stahuje se v pase.

Je univerzální a dá se nosit téměř ke všemu. Lze ji kombinovat se šaty i sukní. Parka je praktická, protože je v ní opravdu velké teplo, a zároveň je stylová. Nese se spíše v duchu ležérní módy. Není sice vypasovaná ani přesně nekopíruje křivky, přesto je ženská a vypadá na dámách dobře. Její velkou výhodou je i to, že dokáže zakrýt nedostatky, které ženy nerady ukazují.

Trenčkot

Trenčkot je univerzální plášť s opaskem nebo páskem na přezku, širokou fazónkou, s velkými klopami a dvouřadým zapínáním, u nás známý jako baloňák nebo pršiplášť.

Kromě tohoto střihu je také trendem poslední doby důstojnický střih, který díky stojáčku u krku a vsadkám připomíná vojenskou uniformu. Důstojnickému střihu podlehla např. dánská módní značka VERO MODA.

Původně šlo o lehký plášť, který měl chránit před deštěm a větrem. Postupem času se z něj však stal i módní doplněk, který z každé ženy udělá šik dámu a z každého muže elegantního džentlmena. Na trenčkoty pro pány se zaměřuje dánská módní značka Selected.

Historie tohoto kousku sahá daleko do minulosti. Trenčkot vymyslel Burberry, zakladatel stejnojmenné luxusní módní značky. Stalo se tak v roce 1901 na zakázku anglického ministerstva obrany jako lehký přechodný kabát do deště z nepromokavého pevného materiálu.

Český název pochází z angličtiny z termínu trench coat – zákopový kabát. V roce 1914 byl rozšířen mezi důstojníky britské armády. Po skončení světové války byl trenčkot natolik oblíbený, že ho vojáci nechtěli odložit. Stal se totiž symbolem respektu a k vojenské uniformě se hodil. O pár let později objevily kouzlo tohoto modelu i ženy a začaly ho nosit také.

Společné rysy jarních kabátů

Ačkoli se od sebe jarní kabáty v některých věcech odlišují, je spoustu vlastností, které jsou společné jak klasickým kabátům, tak trenčkotům i parkám.  

Jarní kabáty jsou oblíbené u mužů i u žen

Všechny tři typy jarních kabátů (klasické kabáty, trenčkoty i parky) jsou oblíbené jak u mužů, tak u žen. U klasických kabátů to asi nikoho nepřekvapí, ovšem např. parka v army stylu je u žen vyhledávanější než u mužů. A třeba takový lehký jarní trenčkot nosí velmi rádi muži.

Materiál jarních kabátů

Materiál, z něhož jsou klasické kabáty, trenčkoty i parky vyrobeny, je polyester, bavlna, viskóza, elastan, polyamid a v chladnějších jarních dnech může být kombinován i s vlnou. Vlnu do svého sortimentu zařazuje např. dánská pánská značka Bertoni.

Barvy jarních kabátů

Nelze říct, že klasické kabáty by byly pouze v tmavých odstínech a parky jenom zelené. Barvy i motivy přecházejí přes všechny typy jarních kabátů.

U trenčkotů dominuje barva béžová a černá. Frčí i puntíky a zvířecí vzor, grafické potisky a květinové vzory. Sytě barevné trenčkoty (červené, zelené, modré či žluté) se nosí k výraznějším oděvům (květinové kalhoty a puntíkaté šaty).

Výjimkou nejsou ani něžné a romantické barvy jako bledě růžová a bledě modrá. Všechny tyto barvy nabízí trenčkoty nizozemské módní značky YAYA.

Klasické parky jsou provedeny v army stylu nebo v tmavých či přírodních barvách (hnědá, béžová či černá). Nicméně výjimkou nejsou ani pestrobarevné parky. Např. švédská návrhářka Camilla Morch uvedla na trh sytě barevné parky, o které je nevídaný zájem.

Klasické kabáty jsou vyrobeny jak v klasických barvách (hnědá, okrová, černá, bílá), tak i v pestrých, sytých a veselých odstínech. Např. španělská módní značka Desigual si s barevností u kabátů dosyta vyhrála, jak je ostatně jejím zvykem.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang