Retro vzory, které se znovu vrací do módy

Obrázek uživatele pet

Slyšeli jste už někdy o vzoru pepito či vzoru dogtooth? A říká vám něco kohoutí stopa nebo rybí kostra? Pokud ne, tak právě vám je určen tento článek. Ani já jsem se s těmito odbornými pojmy donedávna nesetkala. Jenže jsem zjistila, že jsou trendem dnešní doby, a protože jsem nechtěla vypadat jako módní neznaboh, chtěla jsem se o těchto vzorech, které se znovu vrací do módy, dozvědět víc.

Pepito
Pepito

Nyní už vím, co tyto výrazy spojuje a v čem se naopak odlišují. Pokud vás toto téma zajímá, níže naleznete pár základních informací.

Společné prvky

Tyto v současné době velmi oblíbené retro vzory mají společné to, že dříve se vyskytovaly pouze černobílé či černošedé kombinace, dnes se barevnosti meze nekladou a barvy jsou nejen různé, ale i různě syté (červenobílá, zelenohnědá apod.). Dříve se vzory používaly jen na kostýmy, kalhoty, sukně, saka a pláště, dnes jsou jimi zdobeny i rukavice, šály, šátky, punčochy, boty a jiné módní doplňky (náramky, náušnice, čelenky).

Pepito

Pepito je nejznámější kostkovaný vzor. Střídá se kostka v světlejším odstínu s kostkou v tmavším odstínu. Velikost kostek je libovolná a nejčastější barva tkaniny je černobílá. Tento vzor frčí zvláště na vlnařských, bavlnářských a hedvábných tkaninách. Název je nejspíš odvozen od jména španělské tanečnice Pepity (Josefy de la Oliva), která tento vzor nosila, nebo také od španělského slova „pepitas“ čili tmavá bavlníková semena, která v bavlně výrazně vystupují a připomínají výraz tkaniny. Podobný vzor mají tkaniny s tzv. kohoutí stopou (neboli dogtooth). Rozdíl je v tom, že u kohoutí stopy jsou čtverce mírně pootočeny.

Kohoutí stopa neboli dogtooth či pied de poule

Kohoutí stopa (doslovný překlad z německého jazyka Hahnentritt) neboli dogtooth (ang. psí zuby) pochází z padesátých let a je stále oblíbená. Vzhledem k tomu, že se do módy vrací retro styl, stává se vyhledávaným módním artiklem, například punčochy dogtooth. Vzor je tvořen kombinací barevného a vazebního vzorování nebo i tiskem. Nejčastěji vzor nalezneme na vlnařské tkanině.

Kohoutí stopa
Kohoutí stopa

Rybí kostra

Tomuto vzoru se také říká stromkový, stromečkový, fiškret (z němč. Fischgrä) nebo stromkový kepr. Vzhled rybí kostry vzniká lomeným řádkováním, které je vytvořené lomenou keprovou vazbou různé šířky. Motiv se vyskytuje jak na vlnařských, tak i bavlnářských tkaninách.

Rybí kostra
Rybí kostra