Přípravky proti vypadávání vlasů

Obrázek uživatele s.e.n.

Trápí vás plešatění? Vypadávají vám vlasy? Kdekterý prošedivělý dědula se pyšní bohatšími vlasy a hustší kšticí, než je ta vaše? Útěchou vám může být alespoň to, že v tom nejste sami. Mnoho (a dokonce i mladých) mužů má stejné potíže jako vy. Jenže málokdo se seriózně zajímá o to, jak se vypadávání vlasů bránit. A přitom rady a doporučení od lékařů nebo zkušenějších přátel, jak účinně zabránit plešatění, samozřejmě existují.

Homer Simpson a jeho pleš
Homer Simpson a jeho pleš

V tomto článku se zaměříme především na mužský typ vypadávání vlasů, kterému se odborně také říká androgenní nebo androgenetická alopecie (AGA). Tento typ vypadávání vlasů tvoří cca 95 % všech případů, kdy vlasy začnou vypadávat. Za zbytek případů se skrývá přirozené vypadávání vlasů, které souvisí s růstovými fázemi člověka.

Vypadávání vlasů se týká podle různých odhadů 50 až 80 % mužů. Jde ale o problém, se kterým se potýkají také ženy, zhruba 20 až 40 % žen trpní rovněž vypadáváním vlasů. Případně u nich dochází k jiným kosmeticky nežádoucím změnám na vlasech.

Má tedy vůbec cenu proti vypadávání vlasů bojovat?

Rozhodně. I když se možná utěšujete řečmi, že hlavu jako koleno nosí spousta slavných lidí a žádné mindráky z toho nemají. Jenže i ti „slavní“ plešatí vám nejspíše potvrdí, že jejich pleš či případně „elegantní“ přehazovačka nebývá vždy jen roztomilou ozdobou večírku, ale že je často také terčem „společenského štěbetání“. A že je mrzí, že s léčbou nezačali včas.

Ostatně nejspíše jste i vy ve svém životě zažili nejednu situaci, kdybyste před svou „přírodní“ věčně se lesknoucí pleší dali přednost krásným a zdravým vlasům - a především existujícím vlasům. Například když týpek, takový ten model s nagelovanými vlasy si od baru odvádí holku, ze které jste celý večer nemohl spustit oči...

Homer Simpson je také plešatý

Koneckonců si vzpomeňte na Homera Simpsona. Jednoho z nejslavnějších plešatců na světě. Jaké míval za mlada husté kadeře a jak byl na ně hrdý... ...na svou pleš hrdý není; co s tím? Homer s tím nic udělat nemůže, je to kreslená postavička, která má být humorná, proto jí její tvůrci nadělili pleš. Vy se to ale ještě můžete pokusit vzít do svých rukou (abyste i nadále mohl do svých rukou brávat i hřeben).

Vypadávání vlasů je nemoc

Podívejme se na toto téma ale vážněji a z odborného pohledu. Vypadávání vlasů patří mezi frustrující onemocnění, které může mít psychosociální dopad na společenské uplatnění. Navíc existuje velké riziko neodůvodněného snížení sebevědomí, které je způsobeno subjektivním vnímání své vlastní malé atraktivity pro okolí (tedy především ženy). Vypadávání vlasů je potřeba se bránit.

Co proti plešatění udělat?

Možností je více, rozhodně je vhodné navštívit dermatologickou kliniku nebo poradnu. Pro začátek si můžete také vybrat některý z přírodních léčebných preparátů a stimulační kosmetiky, které vypadávání vlasů pomáhají zastavit.

Šampóny proti vypadávání vlasů

Na začátku každé léčby vypadávání vlasů byste měli vyzkoušet nejdříve šampóny proti vypadávání vlasů. Je jich na trhu několik a jejich aplikace je snadná.

Tyto speciální kosmetické přípravky obsahují různé účinné látky, které příznivě působí na vlasové folikuly. Zkušenosti uživatelů hovoří o tom, že mezi osvědčené šampóny proti vypadávání vlasů patří jen ty, které obsahují buď ketokonazol nebo kofein.

Ketokonazol (ketoconazole) je syntetická látka, která působí proti tvorbě lupů a padání vlasů. Je obsažena např. ve známém šampónu Nizoral, který je ale primárně určený proti lupům. Dalším šampónem s touto aktivní složkou, který lze použít na prevenci proti vypadávání vlasů, je přípravek Revita.

Šampon proti vypadávání vlasů Wella Balance Refresh

Šampon proti vypadávání vlasů Balance Refresh (Revitalizing Shampoo) patří mezi nejúčinnější vlasové preparáty, které pomáhají zabraňovat vypadávání vlasů. Účinné látky jsou kofein, výtažky z babusu a mentol.

Séra a kúry proti vypadávání vlasů

Mezi další prostředky, které působí proti vypadávání vlasů jsou různé kúry a séra, která se nanášejí na hlavu a vtírají do vlasů. Také tyto přípravky mívají různé složení a jiné účinné látky.

Vichy aminexil

Zástupcem tohoto tipu výrobku jsou ampulky proti vypadávání vlasů pro muže s Aminexilem, které vyrábí společnost Vichy.

Naproti tomu vlasový přípravek Asatex obsahuje účinnou látku melatonin, který účinně řeší problém s vypadáváním a řídnutím vlasů.

Asatex

Kromě melatoninu obsahuje také Ginkgo bilobu a biotin, který zlepšuje vzhled a strukturu oslabených a řídnoucích vlasů a pomáhá stimulovat vlasový růst. Zpomaluje proces stárnutí vlasů a má anti-aging efekt.

Nutriční preparáty proti vypadávání vlasů

Mezi poslední druh léčiv, které pomáhají při padání vlasů, jsou nutriční preparáty. Přírodní nutriční doplňky patří vůbec k nejúčinnějším prostředkům, kterými lze efektivně bojovat proti vypadávání vlasů a začínajícímu plešatění.

Andropharmia Hair

Andropharmia Hair od farmaceutické společnosti Andromedical je přírodní nutriční doplněk ke snížení vypadávání vlasů a získání zdravějších a lesklejších vlasů. Andropharmia Hair aplikuje léčbu 3 v 1:

  1. snižuje vypadávání vlasů
  2. posiluje vlasy
  3. podněcuje vytváření nových vlasů.