Kdy budou letos Velikonoce? Je už čas malovat velikonoční vejce?

Obrázek uživatele s.e.n.

Každý rok dříve nebo později ta otázka přijde: Kdy budou letos Velikonoce? Tato každoročně stále stejná otázka má pokaždé jinou odpověď, tedy pokud vás zajímá přesné datum. Můžete se ale spokojit s konstatováním, že v západní křesťanské tradici se Velikonoce čili zmrtvýchvstání Ježíše Krista slaví první neděli po prvním jarním úplňku. Ale ženy hospodyňky spíše asi bude zajímat konkrétní den, aby věděli, kolik času jim ještě zbývá na přípravu na velikonoční svátky. Takže abychom odpověděli: letos připadne Velikonoční neděle na 31. března 2013.

Velikonoce
Velikonoce

Čechy, kteří jsou převážně ateisté, ale více zajímá Velikonoční pondělí (letos tedy 1. dubna na apríla). Protože v pondělí se vydávají pánové na pomlázku, která je v našich "nekřesťanských" končinách často spojena s nestřídmým hodováním a konzumaci alkoholu (a to chlapi mají rádi). A děti (tedy spíše jen chlapci než dívky) mají zase rády Velikonoce, protože dostávají spousty sladkostí jako čokoládová vajíčka, medové perníky ve tvaru beránka, čokoládové figurky zajíců apod. Velmi často se pomlázka vyplácí také penězi - a kterému dítěti se nehodí nějaká ta pětka kapesného, že?

Jedním z nejznámějších velikonočních symbolů kromě pomlázky, zajíčka a beránka je vajíčko. U nás se drží zvyk, že malovaná velikonoční vejce neboli kraslice rozdávají na velikonoční pondělí dívky a ženy chlapcům a mužům. Proto je potřeba se předzásobit vejci a včas je vyfouknout a namalovat.

Velikonoční vejce a dekorace

Pokud ale volíte snazší řešení, můžete si velikonoční vejce koupit již hotová, vyrobená a ozdobená. Ale jelikož jsou Velikonoce svátek tradiční, bude asi přeci jen lepším řešením přiložit ruku k dílu a vejce připravit svépomocí. Ale proč si zdobení kraslic neusnadnit! Existuje spousty produktů jako jsou polotovary, pomůcky a dekorace s motivem Velikonoc, které čekají jen na vaše dotvoření. Navíc se dají pořídit docela levně - za to přípravu velikonoční výzdoby bytu a pomlázky zpříjemní a ulehčí k nezaplacení.

Např. si můžete koupit již předpřipravená velikonoční vajíčka, která můžete dotvořit dle své fantazie. Docílíte tak originality, protože každé velikonoční vajíčko ponese stopy vašeho tvůrčího procesu, ale zároveň si práci usnadníte a výrobu vajec urychlíte - a tím třeba ušetříte čas např. na upečení (většího) beránka nebo spletení (delšího) karabáče.