Historie balerínek – kde, kdy, proč a jak baleríny vznikly

Obrázek uživatele pet

Také každý rok nedočkavě vyhlížíte jaro, abyste jeho příchod oslavily tím, že ze skříní vytáhnete balerínky a vyrazíte v nich třeba na jarní procházku či do města nebo na nákupy? Baleríny jsou nízké placaté boty, ve kterých nebolí nohy, skvěle se v nich chodí, a proto v nich dokážete nakupovat dlouhé hodiny. Což je přece perfektní! Víte ale, jak dlouho si už tohoto komfortu chodit v balerínkách ženy mohou užívat? Víte, kdy se baleríny poprvé objevily? A jak tyto boty vlastně vznikly?

Baleríny Colors of California
Baleríny Colors of California

V tomto článku se vypravíme na malý výlet do historie obuvi, které se říká baleríny. Možná vás stejně jako mě napadlo, kdy, kde a proč baleríny vznikly, kdy si je ženy zamilovaly a jak se to stalo, že nízká obuv, která se zdánlivě oproti botám na vysokém podpatku nehodí pro dámu, se stala pevnou součástí světa módy.

Černé baleríny Camper Right
Černé baleríny s květinovou aplikací na špičce Zaxy Flower
Černé kožené baleríny

První zmínky o obuvi připomínající dnešní balerínky

Na obrazech z první poloviny 19. století si je možné povšimnout, že ženy tenkrát nosily nízkou obuv bez podpatků, která vzhledově připomíná dnešní baleríny. Není neobvyklé setkat se s plochými botami v tak dávné minulosti. Například ve středověku byly boty bez podpatku velmi oblíbené, navíc dlouhá špička symbolizovala bohatství a majetek dotyčného (čím delší špička, tím movitější byl). I v době buržoazie a aristokracie se nosily boty s plochou podrážkou, ale nosil je jen prostý lid (ti bohatí dávaly přednost obuvi s podpatkem).

Skládací balerínky do kabelky
Skladné balerínky Cocorose Shoreditch

Repetto - první značka vyrábějící baleríny

Vznik klasických balerín v podobě, kterou známe dnes, se datuje do roku 1947, kdy mladý francouzský tanečník Roland Petit, kterého přijali do angažmá v Opeře Garnier, svou matku Rose Repetto přemluvil, aby mu na balet ušila pohodlné boty. Rose Repetto dostala jedinečný nápad, který jejím balerínám zaručil budoucnost. Z tanečních balerín vyndala vnitřní vložku a našila ji zespodu na podrážku, takže boty byly odlehčené a odpružené, tanečníkům se tak tančilo s větším pohodlím.

Její baleríny se staly velmi úspěšné a žádané, a proto se šití taneční obuvi začala věnovat na plný úvazek. Založila firmu Repetto, která byla vyhlášená po celé Francii. Taneční boty měly takový úspěch, že se rozšířily i do ostatních zemí, kde tvořily součást divadelních a filmových kostýmů.

Balerínky Cendrillon značky RepettoBalerínky Cendrillon značky Repetto

Brigitte Bardot a baleríny Cendrillon

Jako obuv pro všední nošení baleríny ve Francii proslavila Brigitte Bardot, které na přání Rose Repetto vyrobila rudé lakované baleríny na malém podpatku s názvem Cendrillon. Nošení balerínek následně okoukaly nejen filmové hvězdy, ale i obyčejné ženy a dívky, které si takové boty toužily pořídit.

Brigitte Bardot a její CendrillonkyBrigitte Bardot a její Cendrillonky

Audrey Hepburn

Boom nastal v 50. letech, kdy se balerínky objevily na půvabné britské herečce Audrey Hepburn. Tato křehká a ezoterická herečka je nosila s takovým šmrncem a vkusem, že jí je záviděla kdekterá žena. Po jejím vzoru si je pořídila většina dam, žen i slečen.

Audrey Hepburn v civilu a pohodlných balerínkách

Audrey Hepburn v civilu a pohodlných balerínkách

V 80. letech 20. stol. klesl zájem o baleríny Repetto

V 80. letech o taneční i městské boty opadl zájem, což souviselo se smrtí Rose Repetto. Najednou nebyl nikdo, kdo by firmu převzal a pokračoval v rozvíjení dalších balerín. Ty dřívější už nebyly moderní, ženy chtěly nové kousky.

Leopardí balerínky RepettoLeopardí balerínky Repetto

Konec 90. let 20. stol. znamenal pokračování značky Repetto

V roce 1999 značku koupil Jean-Marc Gaucher s cílem dostat značku zpátky na vrchol. Snažil se ze značky Repetto vytěžit maximum, protože v ní viděl obrovský potenciál. Gaucherova koncepce se od té původní Rosiiny nelišila – toužil vyrábět boty jak na běžné nošení, tak speciální taneční obuv. Začal spolupracovat se známými osobnostmi a návrháři. Například návrháři Issey Miyake a Yohji Yamamoto oživili model balerínek Cendrillon, který byl úspěšný po celém světě.

Balerínky RepettoBalerínky Repetto

Boom balerínek na začátku 21. století

Začátkem nového tisíciletí nastal mohutný rozmach těchto nízkých botiček. Souvisí to i s tím, že baleríny již dávno neplní pouze funkci pohodlných bot, ale dotvářejí jednotlivé outfity. Baleríny převzaly do svých kolekcí i další módní značky a tento trend přetrvává do současnosti.

Od roku 2000 nastal obrovský boom balerínek, který trvá dodnes. Baleríny jsou vyráběny z mnoha materiálů - existují plastové, textilní, gumové, kožené, koženkové balerínky, s přezkami přes nárt i bez přezek, s nízkým nebo žádným podpatkem, zdobené mašličkami, kamínky, flitry, potisky, sponami, korálky aj. a velký potenciál v nich vidí mnoho módních značek.