Grunge styl

Obrázek uživatele pet

V dnešní době existuje spoustu módních stylů, kterými člověk takříkajíc „žije“. Mnohdy není jednoduché se v nich vyznat a orientovat, a to byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla, že budu do této rubriky pravidelně přispívat svými poznatky. Nejde mi o nějaké vyhrazené škatulkování, spíše o to, jak od sebe jednotlivé styly rozlišit, popř. dozvědět se něco nového.

Grunge styl
Grunge styl

Dneska se podíváme na grunge styl.

Tmavě modré dámské tílko Ragwear Grunge

Grunge styl

Grunge vznikl v USA ve městě Seattle v druhé polovině 80. let a vrcholu dosahoval v první polovině 90. let. Nejprve to byl životní styl, z něhož se postupem času vyvinul např. hudební styl. Grunge v hudbě lze považovat za podžánr alternativního rocku. Texty se zabývají tématy jako špatné mezilidské vztahy, úpadek kultury a společnosti, odpor vůči komerci.

Co je to grunge

Grunge v překladu znamená ušmudlaný, špinavý, roztrhaný, rozdrbaný a jakožto životní styl měl představovat módní antistyl. Ten se však během pár let proměnil v celosvětovou popkulturní hysterii. Grungeové šílenství ukončila sebevražda průkopníka grunge stylu – Kurta Cobaina (pro ty, kterým jméno nic neříká, i když si nemyslím, že vás je hodně, je to zpěvák kultovní skupiny Nirvana). Dnes se grunge styl znovu vrací na výsluní a zaplňuje přehlídková mola.

Když jsem zjišťovala informace dostupné o tomto stylu, došlo mi, že není neobvyklé, když se mezi sebou styly mísí a prolínají. V stylu grunge najdeme prvky streetové, hiphopové a urban módy.

Co je typické pro grunge oblečení

K typickému stylu oblékání v grunge stylu patří flanelová kostkovaná košile uvázaná do pasu, rozdrbané džíny a punčochy, martensky či conversky (tenisky nejlépe roztrhané), plandavé šortky, roztrhaná trička, volná saka, úzké džíny (slimky), mikiny s kapucemi, široké křiklavé pásky, čepice a klobouky.

Mottem tohoto módního (nemódního) stylu je: žádná pravidla, více volnosti. Tento styl oblékání nabízí unikátní a bizarní design pro odvážné jedince, kteří rádi kombinují, experimentují a je jim jedno, co si o jejich oblečení myslí druzí. Cílem jejich snažení není se předvádět ani na sebe upozorňovat, jen snaha se odlišit od konzumního proudu a dát najevo svůj postoj.

Kde sehnat grunge oblečení

Nejčastěji je lze zakoupit v second handech, bazarech s oblečením nebo na blešácích. Ale dnes je možné koupit grunge módní kousky přímo také v obchodech s oblečením, což je sice v protikladu k ideji tohoto stylu, která se od začátku vyznačovala rebelstvím, nekonvenčností, snažila se bojovat proti eleganci a uhlazenosti, proti kterým se ostře vyhranila, nicméně v dnešní době je normální sehnat cokoli a kdekoli.

Jak zkombinovat jednotlivé kousky oblečení

Nejlépe je obléknout si kostkovanou flanelku či roztržené tričko a mikinu alespoň o číslo větší, nasoukat se do legín, rozdrbaných punčoch, nebo úzkých džín, přes které natáhnete třeba krátkou širokou sukni, k tomu si obout martensky či conversky. Nebojte se vyzkoušet a zkombinovat zdánlivě nesourodé kousky oblečení. Takže klidně si vezměte na hlavu klobouk a tričko či mikinu si nezapomeňte přepásat širokým kanárkově žlutým páskem s cvoky a lebkami. Buďte odvážní, jděte do toho a nestyďte se za svůj postoj a názor.