Funkční prádlo z polyesterového vlákna

Obrázek uživatele Michaela Nová

Funkční prádlo z polyesterového vlákna (PES) neboli termoprádlo patří v jednadvacátém století do běžné výbavy každého člověka, a to nejen u sportovců.

Funkční prádlo z polyesterového vlákna
Funkční prádlo z polyesterového vlákna

Funkční termoprádlo má výborné vlastnosti, zejména co se týče odvodu potu z těla. Proto se osvědčilo nosit termoprádlo a oblečení z funkčních materiálů nejen při sportování, ale také při běžné lidské činnosti, a to zejména při zhoršeném počasí.

Jak „funguje“ funkční prádlo

Princip, který využívá tzv. funkční prádlo, je takový, že oblečení z tohoto materiálu nenasává pot, ale vlhkost z těla odvádí přímo do dalších vrstev oděvu.

Dámské sportovní triko Fitness
Dámské sportovní tílko Fitness
Dámské sportovní capri legíny

Polyesterových vláken je několik druhů, které se od sebe liší chemickým složením a různými přísadami, které ovlivňují výsledné vlastnosti prádla. Dalo by se s nadsázkou říci, že každá významnější značka na poli funkčního prádla má patentované své, to zaručeně nejlepší vlákno (např. materiál s názvem DRYARN od firmy Spaio).

Jaký oděv může být vyroben funkčních materiálů?

Z polyesteru se vyrábějí např. trička, spodky, ponožky, podkolenky, spodní prádlo a veškeré sportovní oblečení jako dresy (např. cyklistické). Zkrátka veškeré oblečení, u něhož je žádoucí, aby nezadržovalo pot, aby se člověk při fyzickém výkonu cítil dobře a pohodlně a aby se zbytečně nevystavoval riziku případného nachlazení z tzv. „ofouknutí“.