Co to jsou baleríny a proč jsou tolik oblíbené?

Obrázek uživatele pet

Balerínky jsou dámské boty, které poslední sezony patří k nejoblíbenější a nejvyhledávanější obuvi pro ženy. Balerínkám se také říká baleriny, balerínky nebo balerinky.

Tyrkysové baleríny Blowfish s mašlí
Tyrkysové baleríny Blowfish s mašlí

Každá z nás má doma několik párů těchto bot, ale napadlo vás někdy, proč se balerínám říká zrovna baleríny a proč jsou tolik populární? Proč jsou baleríny jedny z nejoblíbenějších bot a v čem se odlišují od ostatních, na to se podíváme podrobněji.

Černé baleríny Camper Right
Černé baleríny s květinovou aplikací na špičce Zaxy Flower
Černé kožené baleríny

Baleríny a jejich střih

Baleriny je název pro dámskou, nízkou, placatou, lehkou obuv s kulatou špičkou (jen výjimečně je obuv zakončená do špičky), která svým střihem připomíná obuv baletek. V češtině se pro obuv baletek používá sice slovo piškoty, nicméně i pojem balerínky je už v české slovní zásobě slovem zažitým a více než s tanečnicí – baletkou (balerínou) se používá právě pro baletní obuv – piškoty (balerínky).

Proč jsou balerínky tolik oblíbené?

Jsou to praktické a především pohodlné botky, jejichž výhodou je, že jsou skladné, uzavřené a v některých případech se dají dokonce přehnout v půli, uložit do speciálního sáčku a nic se jim nestane, takže v případě potřeby, když vás bolí nohy z chození na vysokých podpatcích, si balerínky ze sáčku vytáhnete a opět obujete.

Baleríny mohou v pohodě nahradit i elegantní lodičky, ale pouze tam, kde to přísný dress code umožňuje a připouští.

K čemu se baleríny nosí?

Balerínky se hodí k jakémukoli typu oblečení – k šatům, úzkými i širokým kalhotám, tříčtvrtečním kalhotám, šortkám i k sáčku a legínám. Outfitu dodají netradiční vzhled a šmrncovost.

Oblíbené značky balerín

Mezi nejoblíbenější značky balerín patří: baleríny Adidas Neo, Crocs, Deichmann, Desigual, Gabor, Iron Fist, Jana, Lacoste, Mel, Melissa, Nike, Prada, Puma, Qube, Rieker, S. Oliver, Timeless, Woz.

Druhy balerín podle materiálu

Existuje spoustu druhů balerínek, které jsou vyrobeny z různých materiálů. Výhodou balerín je, že s jejich barvou, materiály a různými ozdobnými komponenty se dá hodně experimentovat. Vznikají tak pestrobarevné baleríny, baleríny, které vypadají jako elegantní lodičky bez podpatku, baleríny se vzhledem tenisek, baleríny s páskem přes nárt i nazouvací, krajkové baleríny, síťované balerinky apod.

Baleríny vyrobené z různého materiálu:

Textilní baleríny

Textilní baleríny jsou vyrobeny z jednobarevných či pestrobarevných látek, které mohou být doplněny zvířecími potisky, motivy s figurkami, písmeny apod. Boty jsou zdobeny mašlemi, kamínky, kovovými přezkami a sponami aj. Při pořizování látkových balerin je třeba vybírat zpevněnou obuv, protože se může stát, že pokud vám nezpevněné boty zmoknou, mohou se začít deformovat a chození v nich už nebude tak příjemné.

Textilní baleríny Iron Fist

Semišové baleríny

Semišové baleríny vypadají hladce a sametově, ale jejich nepoškozený vzhled nelze udržet do nekonečna. Časem se semiš ošoupe a jeho barva vybledne. Nicméně samozřejmostí k nákupu semišových balerínek je zakoupení impregnace na semiš, aby botky vydržely co nejdéle.

Semišové baleríny Timeless

Lakované baleríny

Lakované baleríny jsou nejčastěji vyrobeny z eko kůže a jejich povrch je lakovaný buď s lesklým či matným vzhledem. Lakované baleríny jsou elegantní stejně jako lodičky či boty na vysokém podpatku.

Lakované baleríny Timeless

Kožené baleríny

Kožené baleríny jsou vyrobeny buď z pravé kůže, nebo z umělé (eko) kůže. Je možné je nosit jak na oficiální události, tak třeba i do práce, pokud nás ten den čeká schůzka. Baleríny působí elegantně.

Kožené baleríny Jana

Gumové baleríny

Gumové baleríny připomínají obuv do vody, nicméně jsou stále oblíbenější pro svůj jedinečný a neotřelý vzhled. Gumové boty, u nichž není výjimečný design děrování, se dobře udržují čisté, pokud se zašpiníte v prašných ulicích, boty stačí osprchovat.

Gumové baleríny Crocs

Plastové baleríny

Plastové baleríny mají tutéž schopnost jako gumové baleríny, a to že jsou omyvatelné. Jsou vyrobeny z měkkého, ohebného plastu. Jsou originální a trendy.

Plastové baleríny Woz

Jsou baleríny opravdu zdraví škodlivé?

Před několika lety, když nastal boom balerínek, se objevily názory, že baleríny poškozují nožní klenbu. K zborcení nožní klenby dochází právě proto, že jsou to nízké placaté boty bez podpatku. Jenže ruku na srdce, baleríny na tom nebudou hůře než ostatní druhy dámské obuvi: lodičky, sandály na klínku, žabky, otevřené pantofle, crocs, boty s vysokým podpatkem apod.

Podle ortopedů bychom museli nosit jen obuv speciálně ortopedicky tvarovanou, která sice naším nohám uleví a bude zdraví prospěšná, nicméně taková obuv je nesmírně neatraktivní a budeme v ní vypadat naprosto asexuálně... Takže dalším řešením může být speciálně tvarovaná vložka do bot, která klenbu podpoří.

Já osobně si tedy balerínky nenechám vzít, záleží přece i na pocitu jedince, jak se v botách cítí, no ne? A já na ně prostě nedám dopustit… A jak jste na tom vy?